GMİS yönetimi, deprem bölgesinde madenciye destek veriyor

GMİS yönetimi, deprem bölgesinde madenciye destek veriyor

ABONE OL
15 Şubat 2023 18:01
GMİS yönetimi, deprem bölgesinde madenciye destek veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, çalışmalarıyla gururumuz olan madencilere destek olmak amacıyla gittikleri deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdürüyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,8 ve 7,7 şiddetinde meydana gelen iki depremin ardından 3 bin 800 madenci ve 51 MTA işçisi deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarına katıldı.

Depremin ardından bölgeye giden GMİS Yönetimi, 13 Şubat’ta döndükleri Zonguldak’a maden işçilerinin deprem bölgesindeki çalışmaları ve ihtiyaçlarıyla ilgili yetkililerle yaptıkları görüşmelerin ardından aynı gün tekrar deprem bölgesine hareket etmişti.

İki gündür depremin etkilediği ve madencilerin çalışma yürüttüğü illere dağılan GMİS Yönetim Kurulu, madencileri ziyaret ederek destek ve moral veriyor.

Deprem bölgesindeki bazı yerleşim alanlarında arama-kurtarma çalışmalarının sona erdirilmesi üzerine madencilerin bir bölümü geri dönmeye başladı.

Askeri uçaklarla Zonguldak Havalimanı’na geliyor.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ile GMİS Yönetimi, madencilerin dönüşlerinde yaşanan aksaklıkları gidermek ve dönüşleri koordine etmek için büyük bir çaba harcıyor.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Madencilerimiz sadece bizim değil aynı zamanda Türkiye’nin de gururu oldular. Depremin meydana gelmesinin ardından 3 bin 800 madenci arkadaşımız ve 51 MTA işçimiz gönüllü olarak deprem bölgesine gelerek arama-kurtarma çalışmalarına katıldılar. Enkazlardan bir ses duyduklarında onları kimse tutamadı. Cansiperane çalışmalarıyla depremzedeleri sağ olarak çıkarabilmek için olağanüstü bir çaba harcadılar.

Bir yandan deprem bölgelerinde büyük acılar yaşanıyor. Madencilerimiz bu acılara ortak oldular. Diğer yandan yüzlerce insanımızı enkazlardan sağ olarak çıkarabilmenin mutluluğunu yaşadık. Deprem acısını yaşayan insanlar bile deprem bölgelerinde madencilere büyük bir ilgi ve sevgiyle yaklaşıyorlar. Madenciler sadece bizim değil aynı zamanda Türkiye’nin de gururu oldular. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Onların her biri kahramanımız.

Biz GMİS Yönetimi olarak madencilerimizin çalışma yaptıkları alanlara giderek onlara destek olmaya çaba harcadık. Bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay ve yönetim kurulu üyeleri de bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Deprem bölgelerinde birçok yerleşim alanında arama-kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. Bu nedenle madencilerimizin bir bölümü dönüşleri sürüyor. Biz bir yandan deprem bölgelerinde çalışmalarını sürdüren arkadaşlarımıza destek olmaya diğer yandan da dönüş kararı alınan madencilerimizin dönüşlerinde yaşanan sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Şu anda madencilerin dönüşlerini koordine ediyoruz.

Madencilerimizin bir bölümü dönerken, bir bölümü çalışmalarını sürdürüyor.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” dedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da deprem bölgelerindeki çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “GMİS Yönetimi olarak deprem bölgelerindeki çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yönetim Kurulu olarak deprem bölgesindeki illere dağıldık.

Gruplar halinde çalışmalarını sürdüren madenci arkadaşlarımızı ziyaret etmeye ve destek olmaya çalışıyoruz.

Kahramanlarımızın sıkıntı yaşamaması için koordinasyonda yaşanan sorunlara müdahale gederek evlerine ulaştırmak için çaba harcıyoruz. Birçok bölgede çalışmalarını tamamlayan madenci arkadaşlarımız dönüş yapıyor. Arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu deprem bölgelerindeki çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürüyor” dedi.

GMİS Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa da deprem bölgesinde madencilerin çalışmalarına destek olduklarını ifade ederek, “Maden işçilerimiz ülkemizin kahramanı oldular. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Enkazdan çıkardıkları her can bizleri büyük bir sevince boğdu. Tanık oldukları acılara rağmen bir can daha kurtarabilmek için büyük bir özveri gösterdiler. Hepsinin alınlarından öpüyoruz” dedi.

GMİS Genel Mali Sekreteri Yalçın Yiğit ise “Madenci arkadaşlarımızın gönüllü olarak koşarak geldikleri deprem bölgesinde başarıyla ve özveriyle sürdürdükleri çalışmalara destek olmak için bölgedeyiz. Enkazlardan bir canı daha sağ çıkarabilmek için uykuyu, dinlenmeyi unutan madencilerimizle gurur duyuyoruz. Ne kadar önemli bir mesleği icra ettiklerine tüm Türkiye birkez daha şahit oldu” dedi.

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Hatay, İskenderun, Malatya, Adıyaman ve birçok afet bölgesinde cefakarca görev yapan maden işçilerini yalnız bırakmamaya çalıştıklarını söyledi. Büyük bir depremle karşı karşıya olduklarını ifade eden Demir, “Bizlerin gayretleri, sahada cankurtaran arkadaşlarımızın çabaları yanında hiçbir şeydir. Onlar, kendilerine ihtiyaç duyulduğu anda gönüllü olarak deprem bölgelerine gitmiştir. Ülkemiz maden işçilerine minnettardır. Birlik ve beraberlik içerisinde, dayanışma içerisinde deprem bölgelerinde görev yapan tüm arkadaşlarımızla gurur ve onur duyuyorum.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP