EYT’de en düşük maaş belli oldu…

EYT’de en düşük maaş belli oldu…

ABONE OL
2 Mart 2023 10:43
EYT’de en düşük maaş belli oldu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiği belirtilirken EYT’lilerin ne kadar maaş alacağı merak konusu oldu.

EYT DÜZENLEMESİNİN DETAYLARI

Cumhur İttifakı milletvekillerinin imzasını taşıyan teklif, 4 maddeden oluştuğu belirtilerek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici maddeyle, ilgili kanunlara göre, teklifin yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacağı duyuruldu.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz bir açıklama yaptı ve EYT düzenlemesinin özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) personeli için ciddi bir idari yük getireceğini belirterek hak sahiplerinin başvurularını dijital ortamda yapmaları bu yükün hafifletilmesi bakımından önemli olduğunu duyurdu.

EYT’LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Teklif sahibi olarak milletvekillerinin sorularını yanıtlayan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT konusunda aylık bağlama oranlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Aydemir açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ortalama aylık tutarı; SSK’dan emekli olacaklar için 7 bin 797 lira. Bağ-Kur’dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP