Ereğli’de avukatlar günü kutlandı

Ereğli’de avukatlar günü kutlandı

ABONE OL
6 Nisan 2023 10:58
Ereğli’de avukatlar günü kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk Anıtında yapılan törene ilçede görev yapan avukatlar katıldı. Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Nilay Merve Arıcan yaptığı konuşmada; “Sözlerime başlamadan önce ülkemizi derin üzüntüye boğan deprem nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; kederli ailelerine sabır diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Yaralı olarak kurtulan tüm vatandaşlarımıza da acil şifalar dileyerek geçmiş olsun diyoruz.

Yargının asli unsurlarından biri olan savunma makamı olarak Avukatlar Günümüzü bir kez daha kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Savunma makamı olarak bizler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği aydınlık yolda ilerlemeye ve Anayasanın temelinde yer alan hukukun üstünlüğünün sağlanması yolundaki mücadelemize devam edeceğiz.

Bu günün anlamı ile ilgili olarak önemle belirtilmesi gerekir ki, 5 Nisan sadece biz Avukatların değil; asli unsuru olduğumuz adalet mekanizmasında hak arayan bütün herkesin günüdür. Savunmanın ve hak arayan, hakkını arayan vatandaşlarımızın günüdür. Yargı tüm milletindir!

Bilindiği üzere adalete olan ihtiyaç insanlık var olduğundan beri mevcuttur. Bağımsızlık ve tarafsızlık ise bu ihtiyacın temel karakterleridir. İlk çağlardan bu yana adalet ile yönetilme ve masumiyetin korunması insanlığın özlemi olmuştur. Bu uğurda nice fedakârlıklara katlanılmış ve nice bedeller ödenmiştir. Bir toplumda adaletten söz edebilmenin ön şartı da hukukun üstünlüğüdür. Hukukun üstün olduğu toplumlarda, kuralsızlık ve keyfilik var olamaz. Böyle bir toplumda kuvvetli zayıfa, zengin fakire üstünlük taslayamaz. Kimse kimseyi ırk, dil, din, mezhep, renk, cinsiyet itibarı ile ayrıma tabi tutamaz, ötekileştirmez. Kuralsızlık ve keyfiliğin olduğu toplumlarda ise hukukun üstünlüğünden söz edilemez. Adil ve tarafsız yargılamanın olmazsa olmaz koşulu da bağımsız savunmadır.

Savunma temel hakların öncelikli olanlarındandır. Savunma hakkının, etkin ve gereği gibi kullanılmasında ise avukatlık hizmetinin önemi ve bağımsızlığı tartışmasızdır.

Adil yargılanma hakkı, hukuka bağlı devlet ilkesi gibi en temel evrensel ilkeler her daim “AVUKATLIK” mesleği ile özdeşleşmiştir. Cübbemizi giyerken ettiğimiz yemine sadık kalarak evrensel hukuk ilkelerinin yerleşmesi için insan haklarının her daim yılmaz savunucusu olacağız. Yargılama faaliyeti sırasında önümüze çıkan tüm zorluklarla yılmadan mücadele edeceğiz ve köklerini tarihin derinliklerinden alan mesleğimizi; meslek ilke ve kurallarına sadık kalarak onurlu bir şekilde icra etmeye devam edeceğiz. Avukatlık mesleği; insanlık tarihinin derinlerine kök salmış, bu köklerden beslenerek bugünlere gelmiş, halkın hak arama özgürlüğünün somutlaşmış hali olmuştur. Unutulmamalıdır ki Avukatsız bir yargının, yargı olamayacağı aşikârdır. Hepimizin Avukatlar Günü kutlu olsun.” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP