Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yılı

Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yılı

ABONE OL
19 Haziran 2023 14:48
Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yılı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinin Düşman İşgalinden kurtuluşunun 103. Yılı dolasıyla Anıt önünde etkinlikler düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na Çelenkler konuldu, Saygı Duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bu sırada askerler tarafından 3 göndere Türk Bayrakları çekildi.

Ereğli Belediye Başkan Vekili Belediye Meclis Üyesi Osman Yeniköy, törende yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi, yurdun her yer yanında bağımsızlık savaşının ateşini yaktığını hatırlatarak, şöyle dedi:

“Zonguldak’ın, Fransızların işgali altına girdiği, bölgede stratejik öneme sahip Ereğli’mizin, Fransızların hedefi haline geldiği bir dönemde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri Anadolu’muzda, Karadeniz’de ışık olmuştur.

103 yıl önce, vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmak için Karadeniz Ereğli’nin yiğit evlatları, büyük bir mücadele vererek kahramanca savaşmışlar. Onların azim ve kararlılığı, gösterdikleri cesaret ve fedakârlıkla elde ettikleri bu kutsal vatan topraklarına sahip çıkıyor, kendilerine minnet duyuyoruz.

Bugün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını, bu uğurda mücadele eden Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunda öncü rolü oynayan ve direnişi örgütleyen bütün kahramanları, bu vatan için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum.  Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunun 103’üncü yılı kutlu olsun.

EREĞLİ’NİN İL OLMASI TALEBİ

Ayrıca Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle son günlerde tüm ülkemiz de dillendirilen “100. Yılda 100 il ve 1000 ilçe” konusu ile ilgili, nüfus yoğunluğu, sosyal ve kültürel zenginliği gibi birçok nedenden ötürü ilçemize Kdz. Ereğli’nin ‘İl” olmayı en fazla hak eden yerlerden birisi olduğunu tekrar ediyor, tüm siyasi partilerimizle, mecliste bulunan vekillerimizle, oda başkanlarımızla ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birlikte, her türlü mücadeleyi vereceğimize söz veriyoruz.

Son olarak, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 103. yılında, Alemdar Gemimize İstiklal Madalyasının büyük bir gururla verilmesi talebimizi yeniliyorum.”

Ereğli Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Dilara Ayhan da, Hüseyin Nihal Atsız’ın yazdığı “Kahramanlık” isimli şiiri okudu.

İlçedeki Erdemir İlkokulu öğrencilerinden oluşan Halk Oyunları ekibinin yöresel türküler eşliğinde sunduğu gösteri sırasında küçük bir kızın cep telefonu ile fotoğraf çekme gayreti, gazetecilerin dikkatinden kaçmadı.

Burada sona eren törenin ardından Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı ile birlikte protokol üyeleri, ilçede geçmiş yıllarda bilinen 11 kahramanın büstlerine karanfiller bıraktılar.

Buradaki Törene; AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Sezer, CHP İlçe Başkanı Hikmet Uzuner, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İYİ Parti İlçe Başkanı İzzet İyiol, BBP İlçe Başkanı Yusuf Karaoğlu, Partilerin yönetim kurulu üyeleri, Kaymakamlık Daire Müdürleri, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Altan Kalfa, İYİ Parti Milletvekili Adayı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu, Gaziler, sivil ve askeri erkan katıldı.

DİĞER ETKİNLİKLER

Gün içinde Karadeniz Bölge Komutanlığı Limanındaki Askeri gemiler halkın ziyaretine açıldı.

Saat 19.00’da ise Kdz.Ereğli Belediyesi tarafından 70 kişilik oyuncu kadrosuyla hazırlanan “ALESTA ALEMDAR” isimli tiyatral dans gösterisi Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP